Яжте черноморска риба, защото занапред може и да няма!
Прессъобщение на Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ /АПРП БГ ФИШ/
Яжте черноморска риба, защото занапред може и да няма!
В НС в Комисията по околна среда и води/КОСВ/ тече процедура по изготвяне на ЗИД на Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства.
Цялата рибарска общност е притеснена от неизвестното, как ще се отразят вятърните централи разположени в морето върху нашия поминък. Няма ОВОС, няма яснота създават ли магнитни полета, вибрации, шум, които да влияят на морските обитатели. Няма инфраструктура за присъединяване и не се знае как ще повлияе на риболовните дейности и на аквакултурата централите и присъединяването им.
Въпреки становището на АПРП БГ ФИШ от 22.11.2022 след многократни настоявания и напомняне вече ни информираха, че становището ни е взето под внимание едва днес 29.11.2022, след като вчера комисията разгледа законопроекта. Дали е лобистки или не този законопроект е мнение изразено от други организации, но ние констатираме следното:
Нито в принципите, нито в целите на този закон пише нещо за нас, рибарите.
Законът създава Междуведомствен експертен съвет за развитие на офшорната вятърна енергия, в чийто задачи и функции не е отразено наличието и взаимодействието с други сектори като риболов, аквакултура, морски бозайници, екология, флора, фауна, туризъм. Синята икономика явно се чете отново по Български от група депутати в КОСВ.
В този експертен съвет на новия закон влизат какви ли не министерства и ведомства, но Министерството на земеделието липсва и то засега си мълчи. Мълчат експертите, които правят и провеждат общата рибарска политика ОПОР в МЗм, мълчи и политическото ръководство на Земеделието.
Рискът за местните видове, както и за проходните риби може да е пагубен, защото тези вятърни централи във всички случаи ще оказват влияние на околната среда. Никой не може на този етап да гарантира, че поминъкът риболов и морска аквакултура ще оцелеят, защото нашето море е от друг тип и ние разчитаме освен на местните видове, а също и на проходните. Никой никакви научни доводи не посочва относно запазването на флората и фауната и как тези вятърни централи ще влияят на околната среда.
Настояваме да бъдем включени в Междуведомствен експертен съвет за развитие на офшорната вятърна енергия-в чл. 5 ал.2 т.8 да бъде добавено Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ.
Становището на БГ ФИШ може да намерите на този линк.