БАБХ да участва в създаването и съгласуването на закони
АСОЦИАЦИЯ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА РИБНИ ПРОДУКТИ
БГ ФИШ
гр. София, бул. “Витоша” № 31-33, ет. 6, тел./факс 02/981 75 89, +359887212197, www.bgfish.com E-mail: bgfish@bgfish.com
IBAN: BG32UNCR70001502334136,UNCRBGSF ИК №131015001
Изх.№023/11.06.2018 г.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-ЖА ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА
ДО
МИНИСТЪРА НА МЗХГ Г-Н РУМЕН ПОРОЖАНОВ
ДО
МИНИСТЪРА НА МОСВ Г-Н НЕНО ДИМОВ
КОПИЕ ДО
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПОСНОСТ НА ХРЕАНИТЕ Д-Р ДАМЯН ИЛИЕВ
Относно: Необходимостта Българска агенция по безопасност на храните/БАБХ/, в качеството ѝ на компетентен орган по здравеопазване на животните и безопасността на храните да участва в създаването и съгласуването на закони, законови промени и подзаконови нормативни актове, касаещи рибарството (риболов, аквакултура, преработка, търговия, съхранение и др.).
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КАРАЯНЧЕВА,
УВАЖЕМИ ГОСПОДИН ПОРОЖАНОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДОН ДИМОВ,
УВАЖАЕМИ Д-Р ИЛИЕВ
Във връзка с течаща подготовка на промени в текстове на закони в съответните министерства или процедури по промени на текстове в Народното събрание Ви информираме че:
Приемането на Р България в ЕС се осъществи благодарение и на транспонирано и приложено ветеринарно-медицинско законодателство далеч преди да бъдем приети за членове на Общността. Повече от половината от възприетото в български закони и наредби европейско законодателство е в областта на ветеринарната медицина. То касае здравеопазване на животните, транспорт, клане и съхранението на суровини и храни от животински произход, както тяхната преработка и последваща търговия на дребно и едро, включително в заведенията за обществено хранене. Всички цитирани по-горе дейности са под контрола на Компетентният орган – БАБХ.
В тази връзка настояваме подготовката и съгласуването на текстове на Закони, които касаят горецитираните обекти и дейности да се извършва със задължителното участие на представители на Българска агенция по безопасност на храните/БАБХ/. Такива са Закона за рибарството и аквакултурите, Закона за водите, Закона за животновъдството, и всички закони които касаят сграден, фонд и оборудване, както и контрол на същите от различни ведомство, където има досег с живи животни, суровини и храни/ риба и нерибни хидробионти/. Обратното вече води все по-чести случаи на законови изменения, които противоречат на европейските норми или възпрепятстват развитието на сектор рибарство-животновъдство/ аквакултурата/, риболов, стоварване на риба, преработката и търговията с храни и суровини от животински произход.
Надяваме се да се съобразите с важността и компетенциите на БАБХ, като включите техни представители за активно участие във всички законови промени (по компетентност) и да не подлагате на риск производството и търговията с храни и суровини от животински произход на територията на ЕО и износа за трети страни.
С УВАЖЕНИЕ:
д-р Йордан Господинов - Изпълнителен Директор и Представляващ АПРП БГ ФИШ
11.06.2018., гр.София