Други документи

Предложение за промяна на Закона за рибарството

НАЦИОНАЛНО ПРИЗНАТА АСОЦИАЦИЯ НА
ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА РИБНИ ПРОДУКТИ – БГ ФИШ
гр. София, бул. “Витоша” № 31-33, ет. 6, тел./факс 02/981 75 89, www.bgfish.com
E-mail: bgfish@bgfish.com, bgfish1964@gmail.com
Изх. №029-20.10.2013. `

ДО
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА ИАРА
Г-Н МАЙДЪН САКАДЖИЕВ
Копие до: ДО
МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ПРОФ. ДИМИТЪР ГРЕКОВ

Уважаеми г-н Сакаджиев,
Уважаеми проф. Греков,

Относно Ваша обява за прием на предложения за подготовка на промени в Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ/АПРП БГ ФИШ/дава следното мнение и становище:
Припомняне Ви, че “Законът за рибарство и аквакултурите” датира от 2001 г., но претърпя своите най-големи изменения и допълнения през 2006 г.. Към онзи момент, промените бяха наложени от поетите ангажименти в предприсъединителния процес по Глава 8 „Рибарство”, за транспониране на Европейското законодателство в областта на рибарството и аквакултурите. Изготвянето на новите текстове и процедурата по съгласуване и приемане изискваше постоянен ангажимент на администрацията за повече от година, но в този процес бяха включени не само структурните звена на Министерството на земеделието и храните, а на практика цялата държавна машина. И това е естествено, защото съгласно Конституцията на Република България законът има висша юридическа сила и урежда трайно обществените отношения.
С това пояснение искаме да акцентираме вниманието на факта, че много от промените приети през 2012 г. не бяха съобразени с належащите нужди на бизнеса да бъде поставен в среда на конкуренция и да се даде по – голяма възможност за развитието му. На този етап е нужно да се вземат под внимание проектите за регламенти на Европейската комисия за реформа на Общата политика в областта на рибарството (ОПОР), които трябва да влязат в сила в края 2013 г., предложението на Комисията за регламент на Европейския парламент и на Съвета за Европейски фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР), който също трябва да стане факт до края на 2013 г., както и новия проектна на регламент относно общата организация на пазарите на продукти от риболов и аквакултури, за изменение на регламенти (ЕО) №1184/2006 и (ЕО)№1224/2009 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО)№104/2009 на Съвета.
Не на последно място ще посочим, че в закона трябва да намери отражение желанието на Европейската комисия (подкрепено с решение на Европейския парламент от 13.09.2011 г.) да създаде Регионален консултативен съвет (РКС) за Черно море до 2015 г.. Европейската практика сочи, че Регионалните консултативни съвети допринасят за управлението и експлоатацията на живите водни ресурси, като създават условия за трайност в икономическите отношения на заетите с риболов и производство, развиват екологичната култура и отстояват принципите за отговорен риболов и не на последно място са мост между Европейската комисия и администрациите на държавите-членки. Наложително е също да се намали размера на всички глоби поне на половина, така, че те да бъдат съобразени с размера на доходите на хората, както и да се въведе понятие за тежест на наказанието, което да е обвързано с размера на нарушението. Да се утвърдят текстове в закона, които да сведат последващия контрол до риболов, стоварване на брега и първа продажба.
Сектора настоява да се вземат под внимание всички гореизложени предложетия и промените в закона да се изработят след приемането на Регламентитите.
София
20.10.2013 г.

Д-р Йордан Господинов-Изпълнителен директор и Представляващ АПРП БГ ФИШ

Назад

Морски риболов
Динг Созопол
Black Sea Fishery
Електра
Делта Индъстри
Fishland
Пал БГ
Морски дар
Диавена
Морски риболов
Динг Созопол
Black Sea Fishery
Електра
Делта Индъстри
Fishland
Пал БГ
Морски дар
Диавена
Морски риболов
Динг Созопол
Black Sea Fishery
prev
next
Нагоре