До МО, МОСВ, МЗХГ, БАБХ, НПО-екология, относно влиянието на плитководните взривове от военноморските учения върху рибните популации
АСОЦИАЦИЯ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА РИБНИ ПРОДУКТИ
БГ ФИШ
гр. София, бул. “Витоша” № 31-33, ет. 6, тел./факс 02/981 75 89, +359887212197, www.bgfish.com E-mail: bgfish@bgfish.com
IBAN: BG32UNCR70001502334136,UNCRBGSF ИК №131015001
Изх.№024/19.07.2018 г.
ДО
МИНИСТЪРА НА ОТБРАНАТА
Г-Н КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ
ДО
МИНИСТЪРА НА МЗХГ Г-Н РУМЕН ПОРОЖАНОВ
ДО
МИНИСТЪРА НА МОСВ Г-Н НЕНО ДИМОВ
КОПИЕ ДО
ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПОСНОСТ НА ХРЕАНИТЕ Д-Р ДАМЯН ИЛИЕВ
КОПИЕ ДО ЕКОЛОГИЧНИ НПО,
Относно: Стартиралите военни учения в акваторията на Черно море пред Българският бряг
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КАРАКАЧАНОВ,
УВАЖЕМИ ГОСПОДИН ПОРОЖАНОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДОН ДИМОВ,
УВАЖАЕМИ Д-Р ИЛИЕВ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ЕКОЛОЗИ,
Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ/АПРП БГ ФИШ/ е силно притеснена от стартиралите военноморски учения в акваторията на Черно море пред българският бряг. Според наши членове се провеждат подводни взривове с противолодъчни бомби, които безвъзвратно унищожават рибните запаси.
Според публикуваните навими част от забранените зони покриват традиционите риболовни райони .
Осъзнаваме, че военноморските учения са от изключителна важност за всички, но апелираме при подобни мероприятия да бъде отценяван социалният и икономическият ефект, които те нанасят на риболовният сектор.
Настояваме, ученията да се провеждат в по-големи дълбочини, ако това не нарушава вашите разчети и прийоми, което ще съхрани рибните запаси, като не ги унищожава, стресира и плаши от нормалните им местообитания. Риболовна дейност от нашият флот се извършва максимум до 90/100 метровата изобата.
Надяваме се, че при евентуална смърт на делфини вследствие на взривовете, няма да бъдем обвинени отново от различни еколози, че убиваме делфините с мрежи. Общоизвестно, е че хидродинамичния удар от подводните взривове най вече унищожават делфините.
Молим ръководството на МО и на Военноморските сили да се съобразят с нашите искания и да провеждат подводни и други взривове на дълбочини над 200 метровата изобата.
Обезпокоени сме и от това че българската акватория на Черно море през последното десетилетие се превръща в полигон на НАТО.
Очакваме да оцените нашата загриженост за икономическите и социалните моменти от липсата на риба и екологичната оценка за Черно море, като море от затворен тип и характерно със своята особеност и местообитания.
Нашето искане е подкрепено и от риболовно сдружение „МЕНА“.
С УВАЖЕНИЕ:
д-р Йордан Господинов - Изпълнителен Директор и Представляващ АПРП БГ ФИШ
19.07.2018., гр.София